Valchov pomáhal ve Strunkovicích nad Blanicí
Vzhledem k opakovaným povodním v naší republice se Valchov rozhodnul, že zajistí pomoc některé konkrétní postižené obci. Po dohodě s Krizovým štábem Jihočeského kraje bylo rozhodnuto, že valchovská zásahová jednotka pojede pomoci s úklidem po povodních do Strunkovic nad Blanicí. Po projednání s vedoucím oddělení IZS a služeb HZS JMK a povolení výjezdu se mohlo začít s přípravami na odjezd. Bylo doplněno nářadí a nakoupeny dezinfekční prostředky a do čtvrtečního odpoledne se vše vzorně přichystalo, zkontrolovala se veškerá technika.
Ve čtvrtek 13. 6. 2013 v 15 hodin se kluci z jednotky, doplněni o další dobrovolníky, v celkovém počtu sedmi mužů vydali na cestu do Jižních Čech. Celou cestu, téměř 300 kilometrů, panovala v autě dobrá nálada podbarvená snahou pomoci těm, kteří byli postiženi velkou vodou. Po příjezdu na místo se hoši ubytovali v místní sokolovně, domluvili se starostou Strunkovic práce na další den a prohlédli si terén.
V pátek ráno už pracovali na úklidu sportovního areálu, káceli staré a podemleté stromy, na které si místní netroufli a ušetřili jim tak náklady za odbornou firmu nebo pronájem vysokozdvižné plošiny.
V sobotu naši hasiči pokračovali. Zároveň byla ve Strunkovicích vyhlášena brigáda pro občany a přijeli pomoci ještě další jednotky SDH z blízkého okolí, například z Nové Pece nebo Zdíkova. Uklízelo se, hrabalo, zametalo, čerpalo, čistilo, umývalo, nakládalo a odváželo vše, co přinesla voda nebo svojí ohromnou silou poničila. Naši kluci tak trochu vyčnívali, neboť disponovali nejlepší technikou, prováděli odčerpání zbytkové vody ze zaplavených míst, čistili umělý povrch sportovního hřiště vysokotlakou vodou, stejným způsobem umyli herní prvky na dětském hřišti apod. Využila se pila, plovoucí i kalové čerpadlo, vysokotlaká voda z hasičské stříkačky, dá se říci, že všechna technika co měli s sebou.
Pracovali ale všichni, bez ohledu na to odkud byli, starostové i členové místních spolků. Dá se říci, že hrubší úklid se zvládlo dokončit v sobotu. Nyní již bude muset nastoupit odborná firma na opravu poničených chodníků a cest. Naše jednotka odjela v sobotu 15. 6. 2013 ve večerních hodinách, domů dorazila asi o půlnoci.
Sluší se napsat, že o všechny brigádníky bylo perfektně postaráno, ubytováni byli v sokolovně, na jídlo se chodilo do školní kuchyně, kde mimochodem velmi dobře vaří, často bylo z legrace řečeno, že pokud budou pomocníky takhle vykrmovat, moc práce už nezvládnou :-). Kamarádský a vstřícný přístup nejenom starosty a místostarosty městyse Strunkovice nad Blanicí ale všech, kdo se podíleli na pracích ve sportovním areálu, byl samozřejmostí po celou dobu. Děkujeme.
Jsem ráda, že mohu napsat, že naši kluci, ve svém volnu, dobrovolně, ochotně, bez nároku na odměnu jsou schopni pomoci těm, kteří to potřebují. Jistě, ve Strunkovicích už nebyl nikdo v ohrožení života, i evakuovaní obyvatelé se vrátili do svých domů, ale jak už to tak bývá, tak pod vrstvou dalších a novějších událostí, zároveň s vodou opadne i první největší vlna snahy pomoci. A v době, kdy místní jsou již hodně unaveni a pomoc by uvítali nejvíce, se jí většinou už nedostává. Mám radost také z toho, že byla prověřena veškerá technika, naši hasiči si vyzkoušeli práci jinde než doma či nejbližším okolí, byli skvělí a jsem na ně hrdá. Ve Strunkovicích pomáhali: Miroslav Šrom, Petr Chlup, Milan Korec, Jaroslav Barák, Vít Hartl, Radim Pavlíček a Pavel Zemánek.

 

Strunkovice

Povodeň